Míra inflace v Maďarsku v červenci vystoupila na 13,7 procenta, a vysoko tak překonala odhady analytiků.

Inflace v Maďarsku zrychluje, v červenci vystoupila na 13,7 procenta

Míra inflace v Maďarsku v červenci vystoupila na 13,7 procenta, a vysoko tak překonala odhady analytiků. Tempo růstu přitom zrychluje, zdražuje zejména jídlo, ale také některé spotřební zboží dlouhodobé spotřeby. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad.

Co očekávají analytici?

V červnu míra inflace činila 11,7 procenta a proti květnu se zvýšila o jeden procentní bod. Nyní růst činí dva procentní body. Analytici očekávali, že inflace vystoupí k 13 procentům. Proti červnu se ceny zvýšily o 2,3 procenta, zatímco analytici meziměsíční růst odhadovali zhruba na 1,4 procenta.

Ceny potravin se v červenci meziročně zvýšily o 27 procent, z toho růst cen kuřecího masa dosáhl 38,8 procenta. Chleba je o 57,9 procenta dražší než před rokem, zatímco mléčné výrobky zdražily o 43,8 procenta.

Snaha snížit ceny vepřového masa, oleje a mouky

Vláda v Budapešti se snaží mírnit růst cen některých základních položek, včetně vepřového masa, stolního oleje a mouky. Její opatření začalo platit 1. února a zatím bude zachováno do poloviny října. Ceny spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby v červenci meziročně vzrostly o 14 procent. Ceny v kategorii zboží včetně automobilového paliva se zvýšily o 10,9 procenta, ceny pohonných hmot pro motorová vozidla jsou vyšší o 6,7 procenta.

Kabinet premiéra Viktora Orbána už loni 15. listopadu zastropoval ceny u čerpacích stanic na 480 forintech (zhruba 29,80 Kč) za litr benzinu i nafty. Auta se zahraniční poznávací značkou byla už dříve z možnosti čerpat levnější pohonné hmoty vyloučena a od konce letošního července nemohou v Maďarsku zvýhodněné ceny využít ani auta registrovaná na firmu.

Ze zemí Visegrádské skupiny (V4), kam patří vedle Maďarska ještě Česká republika, Slovensko a Polsko, má nejvyšší míru inflace Česko. V červnu tam vystoupila na 17,2 procenta, zatímco před rokem činila 2,8 procenta. Míra inflace v Polsku letos v červnu dosáhla 15,5 procenta a na Slovensku 13,2 procenta.

Zdroj: ČTK