Očekávání spotřebitelů o vývoji inflace v příštích 12 měsících vzrostla.

Inflační očekávání v eurozóně rostou, ukazuje průzkum Evropské centrální banky

Očekávání spotřebitelů o vývoji inflace v příštích 12 měsících vzrostla. Zatímco v září medián očekávané inflace dosahoval 5,1, v říjnu už to bylo 5,4 procenta. Inflaci v horizontu tří let pak obyvatelé eurozóny očekávají na úrovni tří procent.

„Dočasná inflace“

Zdá se, že se už definitivně skončila rétorika ze strany mnoha centrálních bankéřů o dočasnosti inflace. Tempo růstu cenové hladiny na zvýšené úrovni se poměrně pevně zabydlelo v myslích obyvatel eurozóny. Podle aktuálního průzkumu Evropské centrální banky si totiž lidé myslí, že ceny v příštím roce porostou průměrně o 5,4 procenta. To je o 0,3 procentního bodu vyšší inflační očekávání než v září.

Pesimistické vyhlídky

S návratem inflace na dvouprocentní cíl ale spotřebitelé v eurozóně nepočítají ani v horizontu tří let. Naopak jsou přesvědčeni, že za tři roky ceny porostou tříprocentním tempem. Zvýšená inflační očekávání jdou ruku v ruce se zhoršeným ekonomickým výhledem. Spotřebitelé počítají, že hospodářský růst eurozóny v příštím roce poklesne o 2,6 procentního bodu, a že poroste nezaměstnanost. Průzkumu ECB se zúčastnilo kolem 14 tisíc osob.

Čtěte také: [Návod] Reklamace zboží – Jak uspět s reklamací

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *