Podle nejnovější makroekonomické predikce ministerstva financí česká ekonomika zaznamená v příštím roce pokles svého výkonu.

Česká ekonomika bude příští rok v recesi. Nezaměstnanost stoupne, odhadlo ministerstvo financí

Podle nejnovější makroekonomické predikce ministerstva financí česká ekonomika zaznamená v příštím roce pokles svého výkonu. Hrubý domácí produkt se vrátí k růstu v letech 2024 a 2025, odhaduje úřad Zbyňka Stanjury.

Konec recese české ekonomiky?

„Česká ekonomika letos podle listopadové makroekonomické predikce MF poroste o 2,4 procenta, byť odhadujeme, že aktuálně prochází mírnou recesí,“ uvedlo ministerstvo financí na své internetové stránce k aktuální makroekonomické predikci.

Recese bude české hospodářství trápit i v příštím roce, pro který ministerstvo financí počítá s poklesem hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. V roce 2023 naopak české hospodářství poroste o 3 a v roce 2024 o 2,7 procenta.

Bude příští rok ve znamení poklesu inflace?

Příčinou recese jsou přetrvávající dvouciferné meziroční růsty cenové hladiny. Průměrná roční míra inflace by měla v příštím roce klesnout na 9,5, v roce 2024 pak na 3,5 procenta. Úřad Zbyňka Stanjury rovněž počítá s nárůstem míry nezaměstnanosti. Ta by se měla z aktuálních 2,2 procenta dostat na 3,1 procenta v roce 2023. V dalších letech se ale míra nezaměstnanosti bude opět snižovat, odhaduje ministerstvo financí.

11 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *