Instituty čekají kvůli viru pokles ekonomiky v Německu i Rakousku

Koronavirus by mohl v letošním roce snížit výkon německé ekonomiky o deset procent. Předpověděl to dnes německý hospodářský institut IW. V sousedním Rakousku by ekonomika podle dnešních prognóz tamních institutů mohla v letošním roce klesnout nejméně o dvě procenta.

IW předpokládá, že pokud zůstanou omezení přijatá kvůli koronaviru v platnosti až do konce června, bude se letošní hrubý domácí produkt (HDP) Německa nacházet zhruba deset procent pod úrovní, které by dosáhl bez dopadů koronaviru. Pokud by omezení přestala platit do konce května, počítá institut se ztrátou kolem pěti procent HDP.

Ekonom Klaus Wohlrabe z institutu Ifo ve středu uvedl, že německá ekonomika letos patrně vykáže pokles o pět až 20 procent, podle toho, jak dlouho potrvají restriktivní opatření, která jsou reakcí na šíření koronaviru. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

Rakouský institut IHS dnes předpověděl, že rakouská ekonomika letos kvůli koronaviru klesne přinejmenším o dvě procenta. Institut WIFO pak očekává pokles o 2,5 procenta, pokud se v květnu začnou postupně rušit opatření proti šíření koronaviru a pokud se v letě situace vrátí do normálu.

Šéf institutu WIFO Christoph Badelt to označil za nejpříznivější scénář, se kterým lze počítat. V prosinci oba instituty na letošní rok předpovídaly růst ekonomiky o více než procento.

 

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *