Slovensko

Slovenský premiér potvrdil první případ nákazy koronavirem v zemi

Slovensko jako poslední země ve střední Evropě zaznamenala první případ nákazy novým typem koronaviru. Premiér Peter Pellegrini dnes novinářům řekl, že jde o dvaapadesátiletého muže, který je nyní v jedné z bratislavských nemocnic. Odpoledne se krizový štáb rozhodl zakázat s platností od pondělí letecká spojení s Itálií, kde onemocnění způsobené novým typem koronaviru podlehlo přes 140 lidí.

Slovenské školy nebudou moci pořádat exkurze žáků do ciziny a všechny nemocnice a věznice zůstanou uzavřeny pro návštěvy. Pellegrini vybídl obyvatele země, aby se neúčastnili sportovních a kulturních akcí či bohoslužeb a necestovali do zahraničí.

Nakažený muž pochází z vesnice u západoslovenského města Malacky, které leží na půl cesty mezi Bratislavou a hranicemi s Českem a nedaleko hranic s Rakouskem. Zdravotní potíže měl již delší dobu, v posledním období v cizině nebyl. V italských Benátkách ale po několik dní pobýval jeho syn.

„Navzdory tomu, že syn nevykazuje žádné známky onemocnění, je zdravý, mohlo dojít k přenosu na otce jeho prostřednictvím,“ připustil Pellegrini. Dodal, že zmíněný pacient byl po zhoršení zdravotního stavu převezen z domova do nemocnice. Jeho zdravotní stav se po hospitalizaci zlepšil.

Pellegrini později uvedl, že syn i choť nemocného muže byli převezeni do nemocnice kvůli odebrání vzorku k vyšetření na koronavirus.

Ve vesnici, ve které nakažený muž bydlí, úřady podle Pellegriniho neplánují zřídit karanténu. Hygienici se zaměří i na zaměstnance firmy, ve které zmíněný pacient s asi dvěma desítkami kolegů pracoval.

Předseda vlády vybídl obyvatele země, aby kvůli potvrzení prvního případu nákazy na Slovensku nepodléhali panice. Není také podle něj důvod k nákupu velkého množství potravin.

„Panika je to nejhorší, co nás může postihnout. Čím méně se budou lidé pohybovat po různých institucích, čím méně se budou setkávat na místech, kde je velká koncentrace lidí, tím výrazně snižujeme riziko přenosu této nákazy,“ řekl Pellegrini. Například v Bratislavě se dnes a v sobotu hrají utkání kvalifikace tenisového Davis Cupu mezi tenisty Česka a Slovenska.

Slovenské úřady rozešlou na všechny mobilní telefony v zemi krátké SMS zprávy, aby lidé v případě podezření na koronavirus nechodili do čekáren ambulancí, ale kontaktovali zvláštní telefonickou linku. Pacienti by si zase měli nechat předepsat léky telefonicky.

Slovenští policisté budou na hraničních přechodech s Rakouskem znovu zastavovat přijíždějící vozidla a ve spolupráci s pracovníky Červeného kříže informovat posádky vozidel o příznacích onemocnění koronavirem.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *