Příležitost s vůní kávy, růst ceny kávy

Káva na světových trzích prudce zdražuje. Chladné počasí ohrožuje úrodu v Brazílii

Cena kávy nepřestává růst. Zatímco v uplynulém týdnu káva zdražila téměř o pětinu, začátkem tohoto týdne přidala dalších deset procent. Hrozí totiž snížení globální nabídky kávy na trhu v důsledku nezvykle chladného počasí v Brazílii.

V Brazílii totiž v uplynulém týdnu uhodily mrazy, které zasáhly poměrně velkou rozlohu kávových plantáží a poškodily jejich značnou část. Je tedy velmi pravděpodobné, že letošní úroda kávy v zemi jejího největšího světového producenta bude mizerná.

První odhady totiž hovoří až o 200 tisících hektarů, které byly poškozeny mrazem. To představuje asi 11 procent celkové rozlohy, na které se káva v Brazílii pěstuje. Trh by tak mohl přijít asi o 330 až 540 tisíc tun kávy. Původní odhad byl asi o dvě třetiny nižší.

Světové trhy na události ihned zareagovaly. Futures na odrůdu arabica v pondělí vylétly na 2,152 dolaru za libru, což je nejvyšší úroveň od října 2014. Jejich cena se od konce června zvýšila už o více než 35 procent. To v kombinaci s nedostatečnou přepravní kapacitou v námořní dopravě bude znamenat i zvýšení ceny kávy pro spotřebitele prakticky v celém světě.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.