Příležitost s vůní kávy

Příležitost s vůní kávy

Růst a pokles ceny kávy je ovlivněn mnoha zásadními faktory. Mezi ně patří současná cena komodity, kurz brazilského realu vůči americkému dolaru, stav plantáží v Brazílii či nenasycený trh v Číně.

Cena a brazilský real

V současnosti se cena kávy pohybuje kolem 100 USD. Tato cena se přibližuje k patnáct let starému minimu z roku 2005.

Káva se obchoduje v amerických dolarech, stále se ale pěstuje v Brazílii, kde se platí realem. Jestliže BRL oslabí vůči americkému dolaru, můžeme očekávat růst ceny kávy. Brazilský pěstitel dosáhne většího zisku, když bude kávu prodávat ve chvíli největšího oslabení brazilské měny vůči USD.

V tuto chvíli je kurz USD/BRL téměř v maximech nedosažených od roku 2011. Pro pěstitele kávy tak nastává nejvýhodnější poměr pro směnu USD za BRL.

Situaci brazilské měny nenahrává ani koronavirová pandemie. Oficiální statistiky nemocných nejsou nikde uvedeny. WHO však čísla odhaduje na přibližný jeden milion nakažených. V kombinaci s nulovým opatřením a složité politické situaci v Brazílii, je nepravděpodobné jakékoliv posílení brazilského realu v blízké době.

Agentura Reuters se zdroji v poblíž brazilských politických špičkách naznačuje možnost sesazení stávajícího brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, to by mohlo přijít z armádních kruhů.

Přírodní podmínky

Deforestace amazonského pralesa kvůli stavbě dálnic a podpoře těžařů dřeva přispívá k zhoršeným přírodním podmínkám. Nižší vzdušná vlhkost a špatný zdravotní stav nejen kávovníků vede k horší úrodě kávy. Těmito skutečnostmi se zabývají i vědecké kapacity.

„Odrůdy, které pěstujeme, rostou ve velmi jasně ohraničených přírodních podmínkách. To znamená, že když teploty stoupnou a ubude srážek, oblasti, kde je možné kávu pěstovat, se scvrknou, říká vedoucí oddělení pro výzkum kávy v britské Královské botanické zahradě Aaron Davis. „Můžete říct: ‚Tak co, je to jen nápoj.‘ Ale je to docela důležitý nápoj. Existuje spousta zemí, pro které je káva hlavním vývozním artiklem, na němž závisí jejich ekonomika. Odhaduje se, že jen pěstování kávy živí asi 100 milionů lidí na celém světě,dodal vedoucí výzkumu.

Káva na čínském trhu

Nová mladá generace Číňanů zaujal trend pití kávy a zpopularizovala nápoj po celé zemi. Z oblíbenosti kávy těží společnost Starbucks nebo čínský řetězec kávových nápojů Luckin Coffee.

Obrovský trh země s největší populací planety potřebuje stále víc. Řetězec Starbucks se v roce 2019 rozrostl na 4725 poboček. Za pět let v Číně přibylo téměř čtyři tisíce kaváren Starbucks.

Příležitost

Portál Trading Central kávové komoditě předpovídá růst v krátkodobém i dlouhodobém měřítku.

Shrnutím všech faktorů se nám rýsuje výjimečná příležitost v podobě kávy. Kurz BRL napomáhá růstu ceny, pěstitelé mohou takto prodat svou úrodu opravdu výhodně. Současné ceny se přibližují těm před 15 lety. K tomu politická situace, nárůst poptávky na nových trzích a uvolňování opatření po světě dává kávě ohromný prostor pro růst.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *