kryptoměna

Konec kryptoměn bez regulací: na co se připravit

V posledních letech se kryptoměny rozrostly do obřích rozměrů a zapojily se ve velkém do světové ekonomiky. Jen v roce 2020 se velikost světového trhu odhadovala na téměř 1,5 bilionu amerických dolarů. Odhad počítá s trojnásobným objemem v následujícím desetiletí.

I přes obrovský růst se ale hromadí ztráty investorů. Jarní znehodnocení bitcoinu vymazalo v krátkém období z majetku jeho investorů přes 14 miliard dolarů. Další miliardy byly ukradeny při kryptografických podvodech.

Finanční regulátoři se i kvůli těmto aspektům začali kryptoměnám blíže věnovat. Podle některých vyjádření je možné, že se pravidla pro tradiční měny budou moci vztahovat i na kryptoměny a to především v oblasti praní špinavých peněz. Existují dva druhy kryptoměnových burz. Velké, spolehlivé a i stabilní kryptoměnové burzy jako Coinbase. A na druhé straně jsou tu malé nově vzniklé platformy. Britský regulatorní úřad se ale na všechny dívá podobně. Předpokládá totiž, že burzy mohou dělat mnohem více pro regulaci a prevenci podvodů atp.

Za zvýšením regulací a přijímáním zákonů proti praní špinavých peněz stojí obavy z financování mezinárodních zločineckých organizací. Navíc se ukázalo, že spolu obchod s drogami a terorismus úzce souvisí. Banky obvykle nahlašují podezřelé transakce.

Kryptoměny, vzniklé v roce 2009 zformováním Bitcoinu, byly založeny za účelem vytvořit univerzální prostředek pro finanční transakce bez vazby na politiku jediného státu. To je právě sporný bod pro zákony proti praní špinavých peněz. Odhaduje se, že jen v roce 2018 bylo prostřednictvím krypto burz vyprána 1 miliarda dolarů, v dalším roce už to bylo asi 2,8 miliardy dolarů. Největší světová burza Binance čelí takřka zákazu ve Spojeném království.

Co bude dál? Zdá se, že v blízké budoucnosti se bude situace komplikovat. Britské banky zablokovaly platby zákazníkům na Binance, kryptoinvestice čelí možnému zúžení, což může potenciálně rozpoutat vlnu odporu v celém světě. Ve Spojených státech si Binance poradila vytvořením registrovaného subjektu, aby předešla zákazu ze stran amerických regulačních úřadů.

V Evropské unii je tlak na zprůhlednění kryptopeněženek a transakcí v rámci EU. V Asii, kde mimochodem vznikla Binance, konkrétně v Číně, postupně prostupují zákazy a regulace, které nutí Binance stěhovat se z jednoho státu do druhého. Kryptoměny tu pravděpodobně s námi zůstanou, i přes regulační pravidla proti praní špinavých peněz. Úspěšná aplikace na kryptoměny by mohla přesvědčit i zarputilé odmítače digitálních měn, aby je přijali.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.