čína

Konžská vláda přezkoumává kontrakty s čínskými investory v oblasti těžby surovin

Vláda Demokratické republiky Kongo se rozhodla přezkoumat některé smlouvy uzavřené s čínskými těžařskými společnostmi. Prý existuje důvodné podezření, že nejsou pro Kongo dostatečně výhodné.

Konžský prezident Felix Tshisekedi už v květnu avizoval, že může dojít k revizi některých kontraktů v oblasti těžby strategických surovin. Demokratická republika Kongo je totiž největším světovým producentem kobaltu a v Africe jí patří prvenství v těžbě mědi.

A konžská vláda nyní oznámila, že vytvořila komisi, která bude kontrakty skutečně přezkoumávat. Jejím úkolem má být podrobně prověření smluv s několika čínskými investory, kteří v zemi dobývají kobalt a měď. Vláda má zjistit, zda jsou podmínky nastaveny spravedlivě s ohledem na konžské zájmy.

Čínští těžaři se totiž v minulosti zavázali, že v zemi vybudují několik silnic a nemocnic výměnou za získání více než dvoutřetinového podílu v místním těžařském projektu. Kritici ale tvrdí, že závazky nebyly ze strany Číňanů splněny, a proto je třeba smlouvy prověřit. Celkem má jít o investice na šest miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.