dílna, dřevo, stavební průmysl, construction, industry

Meziroční pokles průmyslu zrychlil, stavební výroba zpomalila růst

Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 pct z březnových revidovaných 1,3 pct. Důvodem je vedle výroby aut i vysoká srovnávací základna. Stavební výroba zpomalila meziroční růst na čtyři procenta z březnových 8,8 pct. Stavebnictví roste nepřetržitě 12 měsíců v řadě. Zahraniční obchod v dubnu skončil deficitem 28,4 mld. Kč, což je meziročně o 48 mld. Kč horší výsledek. Vliv na to měly vyšší ceny ropy, uvedl ČSÚ.

„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ uvedl k výkonu průmyslu v dubnu ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka. Vysoká srovnávací základna podle statistiků významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. Na nižší produkci elektřiny, plynu a tepla se pak negativně podepsala loňská vysoká spotřeba plynu, která byla kvůli mimořádně chladnému počasí.

Výroba motorových vozidel táhne průmysl dolů

Výroba motorových vozidel meziročně klesla podle dat ČSÚ o téměř 16 procent, výroba ostatních dopravních prostředků o 28 procent a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla o 2,7 procenta. Naopak výroba oděvů nebo usní stoupla proti loňskému dubnu o téměř pětinu. Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se dostala na domácí trh orientovaná odvětví, a to potravinářský a nápojový průmysl. U nápojového průmyslu, kde se výroba meziročně zvýšila zhruba o 15 procent, se objem produkce postupně vrací na úroveň před pandemií koronaviru, která začala počátkem roku 2020, uvedli statistici.

Oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví, byly dubnové výsledky průmyslu ale odlišné. V dubnu meziročně stoupla výroba u přibližně poloviny odvětví, což výrazný pokles ve výrobě aut na úrovni průmyslu jako celku podle ČSÚ nevyvážilo.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,4 procenta a tuzemské zakázky o 4,6 procenta. „V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o dvě procenta. Meziroční tříprocentní růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoliv objemu,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu Veronika Doležalová.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému dubnu zvýšil o 0,2 procenta a jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 8,2 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *