Průmyslové podniky ve Spojených státech se snaží řešit nedostatek pracovních sil a rostoucí objem zakázek zvyšováním automatizace.

Poptávka po průmyslových robotech v USA vzrostla o rekordních 40 procent

Průmyslové podniky ve Spojených státech se snaží řešit nedostatek pracovních sil a rostoucí objem zakázek zvyšováním automatizace. Objednávky průmyslových robotů v USA tak v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o rekordních 40 procent.

Podle vedoucích představitelů průmyslových společností vedou rostoucí mzdy a nedostatek pracovníků ke změně postoje výrobních podniků k robotice. Využívání robotů bylo v Severní Americe léta doménou automobilových podniků, v poslední době se však rychle rozšiřuje také v jiných odvětvích, včetně výroby potravin a dalšího spotřebního zboží či farmaceutického průmyslu.

Snadné použití robotů

„Roboty je čím dál snadnější používat,“ uvedl šéf společnosti Fanuc America Michael Cicco. „Podniky se dříve domnívaly, že automatizace je příliš obtížná či drahá,“ dodal. Firma je divizí japonského dodavatele průmyslových robotů Fanuc.

Přebytek pracovních sil

Profesor ekonomie Daron Acemoglu z Massachusettského technologického institutu (MIT) předpokládá, že rostoucí automatizace továren časem povede k přebytku pracovních sil. To podle něj bude vytvářet tlak na pokles mezd, pokud uvolnění pracovníci nenajdou práci v jiných odvětvích.

„Pokud bude automatizace pokračovat velmi rychlým tempem, může zničit spoustu pracovních míst,“ uvedl Acemoglu. „(Nynější) nedostatek pracovních sil nebude mít trvalý charakter. Je to přechodný stav,“ dodal.

Zdroj: ČTK

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *