dolar

Amerika hlásí nejvyšší inflaci od finanční krize. Wall Street prudce oslabuje

Dubnová inflace ve Spojených státech nepříjemně překvapila investory i analytiky. Index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvýšil o 0,8 procenta, což je nejvyšší hodnota od června 2009.

Také meziroční míra inflace dosáhla nejvyšší úrovně od finanční krize. V dubnu stouply ceny v USA v porovnání s dubnem minulého roku o 4,2 procenta. Takto vysokou inflaci Spojené státy zažily naposledy v září 2008. V rámci jednotlivých položek výrazně zdražila například ojetá auta, a to o více než deset procent. To je nejvíce od roku 1953, kdy se tato statistika začala sledovat. Zvýšení cen ojetin tak přispělo z jedné třetiny k celkovému výsledku inflace.

Na překvapivá čísla negativně zareagovaly akcie na burze v New Yorku. Hlavní index S&P 500 ztratil více než dvě procenta. Dow Jones oslabil o necelá dvě procenta a technologický index Nasdaq propadl o 2,67 procenta. Investoři si zjevně kladou otázku, jak na inflační překvapení bude reagovat Federální rezervní systém. Ze strany jeho šéfa Jeroma Powella totiž opakovaně zaznívala ujištění, že vyšší míra inflace je pouze přechodnou epizodou, a že Fed bude v podpoře ekonomiky pokračovat. Jenže to bylo v situaci, kdy se roční míra inflace v USA pohybovala kolem 2,5 procenta.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.