Dow Jonesův index poprvé překonal 35 tisíc bodů. Technologický Nasdaq ale ztrácel

Druhý nejstarší burzovní index světa vytvořil během pondělního obchodování historický rekord. Index Dow Jones Industrial Average se poprvé dostal nad hranici 35 tisíc bodů. Naproti tomu technologický index Nasdaq asi procento ztrácel a mírně oslaboval také index S&P 500.

Dow Jonesův index během pondělí posiloval v očekávání, že úrokové sazby americké centrální banky zůstanou na technické nule po delší období. Investoři totiž chovají naději, že po horších než očekávaných pátečních číslech z amerického trhu práce Federální rezervní systém v podpoře hospodářství jen tak nepřestane.

Naproti tomu výrazně oslaboval technologický index Nasdaq, který ztrácel více než jedno procento. Oslabovaly prakticky všechny významné technologické společnosti v čele s Applem, Facebookem, Amazonem nebo Teslou. Pokles technologických titulů nakonec vedl i k mírnému oslabení hlavního indexu newyorské burzy S&P 500.

Technologickým titulům se v posledních týdnech příliš nedaří. Na vině jsou zřejmě plány amerického prezidenta Joe Bidena na zvýšení daně ze zisku korporací a zdvojnásobení daně ze zisků amerických firem, které svou činnost provozují ve více zemích světa a snaží se výdělky danit tam, kde je to pro ně nejvýhodnější.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *