Anglie

Míra nezaměstnanosti v Británii v listopadu překvapivě klesla na 4,1 procenta

Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce listopadu klesla o desetinu bodu na 4,1 procenta. Firmy pak v prosinci navzdory pandemii a šíření nové koronavirové varianty omikron vytvořily zhruba 184.000 nových pracovních míst. 

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na 4,2 procenta. Pokles o desetinu bodu ji posunul nejníže od června 2020. „Dnešní údaje dokazují, že trh práce vzkvétá. Počty zaměstnanců vystoupily na rekord, zatímco oznámení o nadbytečnosti bylo v prosinci nejméně od roku 2006,“ řekl ke statistice ministr financí Rishi Sunak.

Obavy z případného nedostatku pracovních sil a tlaku na růst mezd ve střednědobém výhledu byly hlavním důvodem, proč centrální banka v prosinci zvýšila svou základní úrokovou sazbu. Její rozhodnutí analytiky překvapilo, bylo to první zvýšení úroků od začátku pandemie covidu-19. Základní sazba je teď na 0,25 procenta.

Rychlý růst inflace ale smazává efekt zvyšování mezd. Reálné mzdy bez vlivu prémií byly do konce listopadu meziročně prakticky beze změn, když se započte inflace. To je nejhorší takto definovaný výkon od července 2020.

„Zdá se, že jen málo firem zvyšuje mzdy výrazně, aby si udržely zaměstnance,“ poznamenal ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics Samuel Tombs. Ten předpovídá na letošní rok v Británii růst mezd o 3,5 procenta, což bude citelně pod mírou inflace, kterou odhaduje na téměř pět procent.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *