Čína

Nálada malých a středních čínských firem se překvapivě zlepšila

Nálada malých a středních čínských průmyslových firem se v říjnu překvapivě zlepšila. Vyplývá to z dat indexu, který sestavuje hospodářský list Caixin. Čínská ekonomika, která je druhá největší na světě, ale podle analytiků vykazuje známky stagflace, kdy hospodářství stagnuje a roste inflace.

Index nákupních manažerů (PMI) na základě průzkumu Caixin minulý měsíc stoupl na 50,6 bodu ze zářijových 50 bodů. Dostal se tak mírně nad padesátibodovou hranici, která u dotazovaných firem odděluje růst aktivity od poklesu.

Zcela jinak vypadá situace velkých čínských firem a státních koncernů. Jejich v neděli zveřejněný index PMI na říjen se snížil na 49,2 ze 49,6 v předchozím měsíci. Čekal se přitom jeho mírný růst.

V Číně se objevují známky stagflace, protože ceny stále rostou, zatímco nejnovější údaje ukazují na zpomalení výroby, uvádějí analytici. Aktivita čínských továren se v říjnu snížila více, než se očekávalo, a klesla již druhý měsíc po sobě.

Hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management, Čang Č‘-wej podle serveru CNBC uvedl, že index produkce klesl na nejnižší úroveň od roku 2005, kdy se začal zveřejňovat, s výjimkou celosvětové finanční krize v roce 2008 a propuknutí covidu-19 v únoru loňského roku. Naproti tomu index výrobních cen vzrostl podle Čanga na nejvyšší úroveň od prvního zveřejnění roku 2016. „Tyto signály potvrzují, že čínská ekonomika již pravděpodobně prochází stagflací,“ dodal.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.