Největší penzijní fond světa zakročil proti short sellerům

Japonský Government Pension Investment Fund (GPIF) zastavil půjčování akcií investorům, kteří spekulují na pokles jejich ceny. Takzvaní „short selleři“ nejsou v souladu s dlouhodobou strategií penzijního fondu.

Vládní penzijní fond přijal toto opatření, aby zabránil spekulantům na pokles ceny akcií v tom, aby jejich cenu tlačili dolů a tím de facto snižovali výnosnost fondu, jenž také do akcií investuje svěřené peníze. „Současná praxe krátkodobého půjčování akcií za účelem jejich prodeje a opětovného nákupu za nižší cenu vede k tomu, že není vůbec jasné, kdo je ve skutečnosti tím, kdo na těchto obchodech vydělává,“ stojí mimo jiné v prohlášení GPIF.

Rozhodnutí fondu bude mít vliv na akcie v hodnotě převyšující 390 miliard dolarů. Obchodování na krátko funguje tak, že si investor vypůjčí cenné papíry, které obratem ruky prodává na finančním trhu. Spekuluje tak na pokles jejich ceny s tím, že aktivum po nějakém čase koupí zpět, vrátí jej tomu, od koho si je vypůjčil a rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou je jeho výdělek. Pokud trh „short selleři“ ovládnou, roste riziko, že ceny na něm obchodovaných akcií začnou padat ve větším měřítku.

To by přirozeně způsobovalo škodu těm investičním fondům, které do akcií také investují. GPIF je jedním z nich. Největší penzijní fond světa spravuje aktiva v hodnotě asi 1,6 bilionu dolarů, z toho zhruba polovina z nich jsou aktiva umístěná v zahraničí.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.