Německo dojednalo dodávky zkapalněného zemního plynu Německo udělalo zásadní krok ke snížení závislosti na odběru zemního plynu z Ruska. Podařilo se mu zajistit dodávky od všech hlavních dovozců zemního plynu do Německa. Reagovalo tak na hrozby Moskvy, že ceny plynu opět skokově vzrostou.

Německo dojednalo dodávky zkapalněného zemního plynu

Německo udělalo zásadní krok ke snížení závislosti na odběru zemního plynu z Ruska. Podařilo se mu zajistit dodávky od všech hlavních dovozců zemního plynu do Německa. Reagovalo tak na hrozby Moskvy, že ceny plynu opět skokově vzrostou.

Provoz dvou plovoucích terminálů

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck oznámil, že se podařilo dohodnout na memorandu o porozumění mezi společnostmi Uniper, RWE a EnBW, jež má zajistit provoz dvou plovoucích terminálů na příjem zkapalněného zemního plynu ze zámoří. Jejich provoz však začne až v březnu 2024.

Dočasné řešení

Podle Habecka má jít o dočasné řešení, než se do permanentního provozu podaří uvést další dva terminály na LNG, které se budou nacházet na pevnině. „Je to část našeho příspěvku k získání nezávislosti na ruském plynu a větší odolnosti vůči vydírání ze strany ruského prezidenta Putina. Německo navíc získá robustnější a odolnější energetickou infrastrukturu,“ uvedl Habeck podle agentury Reuters.

Německo pomocí dvou plovoucích terminálů pokryje asi 13 procent své roční spotřeby plynu. Spolková republika dosud z Ruska odebírala asi 55 procent své celkové spotřeby zemního plynu.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *