Německo trvale uzavřelo jadernou elektrárnu ve Philippsburgu

S koncem roku 2019 Německo trvalo odpojilo od sítě jadernou elektrárnu ve Philippsburgu v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Informovala o tom agentura DPA. Vláda kancléřky Angely Merkelové se po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodla, že Německo opustí jadernou energetiku do roku 2022.

Ve Philippsburgu byly dva jaderné reaktory. Ten první byl nejprve dočasně odpojen v březnu 2011, krátce poté ale bylo rozhodnuto, že odpojení bude trvalé. Druhý blok pak do sítě dodával energii do 31. prosince, kdy byl v 18:55 SEČ odpojen.

Elektrárnu, která kryla energetickou potřebu Bádenska-Württemberska z jedné šestiny, nyní čeká demolice. Ta začne ještě letos a potrvá odhadem deset až 15 let. Některé části zařízení mohou být recyklovány, radioaktivní materiál ale musí být po tisíce let bezpečně uskladněn.

V letošním roce nebude v Německu odstavena žádná jaderná elektrárna, v roce 2021 se počítá s odpojením jaderných komplexů Gundremmingen v Bavorsku, Grohnde v Dolním Sasku a Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku a v roce 2022 s uzavřením elektráren Emsland v Dolním Sasku, Isar v Bavorsku a Neckarwestheim v Bádensku-Württembersku.

 

Zdroj: ČTK

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.