ropa

Norští energetičtí giganti investují do průzkumu těžby ropy a plynu

Norské společnosti Equinor a Aker BP odhalily své plány na rozvoj těžby ropy a zemního plynu v Norském a Severním moři na stávajících nalezištích. Jsou totiž přesvědčené, že pole jsou vytěžena zatím jen asi z poloviny.

Do rozvoje ropných a plynových polí včetně jejich dalšího průzkumu hodlá dvojice norských energetických gigantů investovat v přepočtu asi 1,7 miliardy dolarů. Plán byl firmami předložen ke schválení norskému ministerstvu energetiky. Pokud projekt dostane zelenou, mohlo by se z nově prozkoumaných nalezišť vytěžit přes 58 milionů barelů ropy nebo (v případě plynu) ropného ekvivalentu.

„Rozhodnutí prozkoumat oblast Kristin South přinese podstatnou hodnotu nejen vlastníkům naší společnosti, ale i společnosti jako takové,“ uvedl podle agentury Reuters Arne Sigve Nylund, šéf těžebních projektů ve státem vlastněné společnosti Equinor. Těžba v prvních třech ložiscích by mohla začít v roce 2024, v dalších dvou potom ještě o rok později.

V podobném časovém horizontu by mohl začít fungovat projekt, na kterém se investičně bude podílet společnost Aker BP. Také v tomto případě se čeká na schválení norským ministerstvem energetiky.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.