plynovod, zemní plyn

Plynovod Jamal přestal dodávat ruský plyn do Německa. A byl spuštěn zpětný chod

V úterý přestal proudit ruský zemní plyn do Německa přes plynovod Jamal. Dodávky začaly váznout už o víkendu, kdy plynovod dodával jen asi desetinu obvyklé prosincové kapacity.

Měřicí bod Mallnow na hranici mezi Polskem a Německem začal v úterý dopoledne ukazovat, že proudění plynu změnilo směr. Zatímco běžně komodita proudí z východu na západ, nyní se směr otočil. Znamená to, že plynovodem Jamal do Německa žádný ruský plyn nepřibývá.

Ruský těžařský gigant Gazprom si totiž na úterý nerezervoval žádnou kapacitu pro dodávky plynu do Evropy přes Jamal. A prý komoditu dodává přesně podle svých smluvních závazků, uvedla agentura Reuters.

Dodávky plynu přes potrubí, jež do Německa vede přes Bělorusko a Polsko, začaly váznout už o víkendu. Nejprve v sobotu klesly asi o 75 procent v porovnání s pátkem, další pokles přišel v neděli. Objem dodávaného plynu tak za víkend klesl asi na desetinu obvyklé prosincové kapacity.

Kreml odmítá, že by tím chtěl vytvářet tlak na Evropskou unii, aby německý regulátor Bundesnetzagentur vydal co nejdříve povolení ke zprovoznění nově vybudovaného plynovodu Nord Stream 2. Cena plynu vzrostla v úterý na trhu v Nizozemsku nad 170 eur za megawatthodinu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.