Socha svobody v USA

Pravděpodobnost recese amerického hospodářství stoupla na 40 procent

Hospodářství Spojených států amerických se v příštím roce přiblíží recesi. Myslí si to analytici Bank of America. Bude to však recese doprovázená inflací setrvávající na trvale vysoké úrovni.

Amerika zažije slumpflaci

Pokud americká ekonomika zažije v roce 2023 pokles výkonnosti, bude se fakticky jednat o takzvanou slumpflaci. Tedy o kombinaci vysoké inflace a snížení hrubého domácího produktu. Pravděpodobnost takového jevu analytici Bank of America kvantifikovali na 40 procent. To je nejvíce od koronavirové pandemie, kdy USA skutečně kratší recesi zažily.

Fed zvyšuje úrokovou sazbu

Podle Bank of America hospodářství USA může recesi čelit ve druhé polovině příštího roku. V roce 2024 by pak mohlo přijít jen mírné oživení. „Naše nejhorší obavy byly potvrzeny Fedem. Ten dlouho otálel se zvyšováním sazeb a nyní se snaží vše dohnat, což je nebezpečné,“ uvedl v komentáři k analýze Ethan Harris, globální ekonomický analytik Bank of America. Podle něho Fed zvýší svou základní úrokovou sazbu až na čtyři procenta. Základní úroková sazba Fedu je aktuálně stanovena na interval 1,5 až 1,75 procenta.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *