Čínské večerní město s automobily na silnici

Prodej aut v Číně v lednu po osmi měsících poklesu vzrostl

Prodej nových aut v Číně v lednu stoupl meziročně o 0,9 procenta na 2,53 milionu. Zaznamenal tak první růst po osmi měsících poklesu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů CAAM. Čína je největším automobilovým trhem světa.

Prodej aut s alternativním pohonem, označovaných jako NEV (New Energy Vehicles), se zvýšil o 135,8 procenta na 431.000 vozů. Kategorie NEV zahrnuje čistě elektrická auta, hybridní automobily a vozy s vodíkovým pohonem. V meziměsíčním srovnání se však prodej těchto vozů snížil o 18,6 procenta. Čína tato auta v posledních letech výrazně podporuje ve snaze snížit znečištění ovzduší. Čínské ministerstvo financí ale od ledna subvence na tyto vozy snížilo o 30 procent.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. V loňském roce se prodej nových aut v Číně zvýšil o 3,8 procenta na 26,28 milionu, zaznamenal tak první celoroční nárůst za poslední čtyři roky.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.