Prodej aut v EU v červnu klesl o 15,4 procenta, za pololetí je nižší o 14 % Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v červnu meziročně snížil o 15,4 procenta na 886.510 vozů – byl to nejhorší červen od roku 1996. Za prvních šest měsíců roku prodej klesl o 14 procent na zhruba 4,6 milionu vozů.

Prodej aut v EU v červnu klesl o 15,4 procenta, za pololetí je nižší o 14 %

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v červnu meziročně snížil o 15,4 procenta na 886.510 vozů – byl to nejhorší červen od roku 1996. Za prvních šest měsíců roku prodej klesl o 14 procent na zhruba 4,6 milionu vozů. V tiskové zprávě to dnes uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Skupina Volkswagen ztrácí podíl na unijním trhu

V České republice činil červnový pokles 16,9 procenta a pokles za první pololetí 12,3 procenta. Podíl na unijním trhu dál ztrácí automobilka Škoda i její mateřská skupina Volkswagen.

Výrobu stále brzdí problémy v dodavatelských řetězcích. K celoevropskému poklesu přispěly všechny čtyři hlavní trhy v EU. Největší snížení v červnu zaznamenalo Německo (minus 18,1 procenta), následované Itálií (minus 15 procent) a Francií (minus 14,2 procenta). Mírnější pokles naopak vykázalo Španělsko (minus 7,8 procent). V období od ledna do června klesly všechny čtyři hlavní trhy dvouciferně.

Poptávka stále převyšuje nabídku

Český Svaz dovozců automobilů už dříve uvedl, že v České republice se prodej nových osobních aut v letošním prvním pololetí meziročně snížil o 12,3 procenta na 98.916 vozů. Pokles výrazně prohloubilo druhé čtvrtletí. Poptávka však dál převyšuje nabídku.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *