Ropa zlevňuje kvůli obavám z dopadu koronavirových opatření v Číně na poptávku

Ropa zlevňuje kvůli obavám z dopadu koronavirových opatření v Číně na poptávku

Ceny ropy se dnes snižují kvůli obavám z negativního dopadu koronavirových opatření v Číně na poptávku po palivech. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ ztrácela zhruba 1,7 procenta na 95,35 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles zhruba 1,6 procenta na 87,62 dolaru za barel.

Opatření zasáhla více jak čtvrtinu čínského ekonomického výkonu

Na začátku tohoto týdne platilo některé z pandemických opatření zhruba ve třicítce čínských měst. Omezení se týkala přibližně 200 milionů lidí a regionů, které tvořily v roce 2021 čtvrtinu čínského ekonomického výkonu.

„Vzhledem k nejistotě kolem čínské politiky nulové tolerance vůči covidu je obtížné očekávat oživení čínských nákupů ropy,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Stephen Brennock ze společnosti PVM. Čína je největším dovozcem ropy na světě.

Příznivé údaje o vývoji v USA a Německu brání zlevňování ropy

Výraznějšímu zlevňování ropy nicméně brání překvapivě příznivé údaje o hospodářském vývoji ve Spojených státech a v Německu. Ceny ropy navíc podporuje blížící se embargo Evropské unie na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *