Německá inflace dál roste, hospodářství se nachází na pokraji recese

Německá inflace dál roste, hospodářství se nachází na pokraji recese

Inflace se zatím zcela neprojevila na koupěschopnosti německého obyvatelstva. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky ve třetím kvartále vzrostl a jeho růst byl tažen převážně spotřebitelskou poptávkou, uvedl německý Ifo institut.

Meziroční míra inflace v Německu v říjnu podle předběžného odhadu Spolkového statistického úřadu dosáhla 11,6 procenta. To je o 0,7 procentního bodu více než v září. Většinový odhad analytiků přitom počítal se stejnou mírou inflace jako v září, uvedla agentura Reuters.

Zdražily především potraviny

Na výrazném zrychlení inflace se podílelo především zdražování potravin. Jejich ceny se meziročně zvýšily o 20,3 procenta. Energie sice stále v tempu růstu cen dominují, jejich zdražení v říjnu v porovnání se zářím zpomalilo.

Koupěschopnost obyvatelstva není v ohrožení

Přestože německá inflace dosahuje nejvyšších hodnot od konce druhé světové války, zatím nemá výraznější negativní dopad na koupěschopnost obyvatelstva. Potvrzují to údaje o hospodářském růstu za třetí letošní kvartál. Podle institutu Ifo se německé hospodářství meziročně o 1,2 a mezičtvrtletně o 0,3 procenta zvětšilo, a to hlavně díky růstu domácí poptávky. Ve zbývajícím kvartále letošního roku však analytici Ifo institutu předpovídají pokles o 0,6 procenta.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *