Rusko

Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování oslabují

Ruské akcie druhý den po obnovení obchodování na moskevské burze po čtvrtečním růstu oslabují. Hlavní akciový index MOEX kolem 08:30 SEČ ztrácel 1,4 procenta na 2542,6 bodu. Rubl se stabilizuje. Burza byla zavřená od invaze ruských vojsk na Ukrajinu, kdy trh zažil strmý pád.

Index RTS, v němž jsou zastoupeny stejné tituly jako v MOEX, jen se jejich ceny vyjadřují v dolarech, kvůli předchozímu propadu rublu odepisoval 2,4 procenta na 832,1 bodu. Dnes lze na burze obchodovat s více cennými papíry, včetně korporátních dluhopisů a eurobondů.

Spekulace zakázány

Ve čtvrtek se na moskevské burze obchodovalo s 33 tituly z celkových 50, které jsou do hlavního indexu této burzy zařazeny. Zakázané byly spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling, a jen omezeně mohli obchodovat cizinci.

Zisk 0,5 procenta si dnes připisoval ropný koncern Rosněfť. Konkurenční Lukoil naopak 1,9 procenta ztrácel. Komodity ve čtvrtek zaznamenaly dvouciferné růsty, dnes jsou pohyby menší.

Čtvrteční pokles dnes dále prohlubuje letecký dopravce Aeroflot. Jeho akcie po čtvrtečním poklesu o více než 16 procent ztrácely v úvodu obchodování dalších 9,3 procenta. Firma doplácí na to, že většina evropského vzdušného prostoru je pro ruská letadla stále uzavřena.

Ruská měna šplhá

Rubl ve stejnou dobu přidával 0,3 procenta k dolaru, když dolar stál 96,75 RUB. Ruská měna se ve středu vyšplhala nejvýš za tři týdny poté, co prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko se chystá požadovat od zemí, které považuje za nepřátelské, platby za plyn pouze v rublech.

Vůči euru měl rubl k dobru 0,4 procenta, když se euro obchodovalo za 106,40 RUB. Rubl tak byl daleko od historického minima 132,4, kterého dosáhl dříve v březnu, a od úrovní kolem 90 zaznamenaných před 24. únorem.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *