Poptávka v letošním roce vzroste o dva až tři miliony barelů denně. Pouze na tomto intervalu se shodují dvě významné globální organizace.

Růst poptávky po ropě zesílí, odhaduje Mezinárodní agentura pro energii. OPEC to rozporuje

Poptávka v letošním roce vzroste o dva až tři miliony barelů denně. Pouze na tomto intervalu se shodují dvě významné globální organizace, které se zabývají vývojem ropného trhu. Zatímco Mezinárodní agentura pro energii svůj odhad zvýšila, OPEC jej naopak zredukoval.

Globální poptávka po ropě

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se globální poptávka po ropě letos zvýší v průměru o 2,1 milionu barelů denně. Vyplývá to z její aktuální zprávy o trhu s ropou. Oproti červencovému odhadu jde o navýšení o 380 tisíc barelů denně. V roce 2022 tak bude světová poptávka po ropě podle IEA činit 99,7 milionů barelů denně, v roce 2023 pak dokonce téměř 102 milionů.

Jaký je pohled organizace OPEC?

Naproti tomu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) svůj odhad růstu světové poptávky po ropě upravila směrem dolů, a to o 260 tisíc barelů denně. Poptávka tak podle OPEC letos vzroste průměrně o 3,1 milionu barelů denně. Přestože OPEC svůj odhad zredukoval, stále očekává silnější vzedmutí poptávky po ropě než IEA.

OPEC věří, že navzdory aktuálním signálům zpomalení světové ekonomiky bude poptávka po černém zlatě nakonec silná, jelikož prý globální hospodářský růst letos neklesne pod tři procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.