Členství Ruska ve skupině zvané OPEC+ je pro úspěch dohody o koordinované těžbě životně důležité.

Členství Ruska v OPEC+ je zásadní pro úspěch dohody

Členství Ruska ve skupině zvané OPEC+ je pro úspěch dohody o koordinované těžbě životně důležité. Uvedl to nový generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Haísám Ghais v rozhovoru s kuvajtským listem Ar-Raj.

OPEC s Ruskem nesoupeří, řekl Gahis. Označil Rusko za velkého, hlavního a velmi vlivného hráče na energetické mapě světa. OPEC+ je aliance, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem.

Zvýšení těžby ropy?

Ghais je kuvajtským odborníkem na ropný trh a poprvé povede zasedání OPEC+ 3. srpna. Očekává se, že skupina na něm zváží zachování těžby na září beze změny, a to navzdory výzvám Spojených států, aby těžbu zvýšila. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se nicméně o případném zvýšení těžby bude jednat.

Ghais uvedl, že OPEC neřídí ceny ropy, ale jen praktikuje to, čemu se říká vylaďování poptávky a nabídky na trhu. Současný stav trhu s ropou označil za velmi nestabilní a turbulentní.

Co stojí za růstem cen ropy?

Nedávný růst cen ropy podle něj nesouvisí pouze s vývojem mezi Ruskem a Ukrajinou. Vše potvrzuje, že ceny začaly růst postupně a kumulativně ještě před vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu, a to kvůli převládajícímu názoru na trzích, že je nedostatek volných těžebních kapacit, který se ale týká jen několika málo zemí.

Na otázku, které faktory ovlivní ceny ropy do konce roku, Ghais uvedl, že nejdůležitějším faktorem zřejmě bude nedostatek investic do průzkumu a těžby. To způsobí růst cen, ale nedá se určit, kam až vystoupá.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *