Slovensko ohlásilo plošné kontroly při dovozu a tranzitu ukrajinského obilí

Slovensko ohlásilo plošné kontroly při dovozu a tranzitu ukrajinského obilí

Slovensko dnes ohlásilo zavedení plošných kontrol při dovozu a tranzitu obilí z Ukrajiny. Cílem opatření je podle ministerstva zemědělství chránit slovenský trh před levnějším ukrajinským obilím. Novinářům to řekli zástupci ministerstva zemědělství a dalších slovenských institucí. Bratislava se už dříve připojila k několika zemím, které vyzvaly EU k řešení přílivu zemědělských produktů z Ukrajiny.

Slovensko podle generální tajemnice ministerstva zemědělství Zuzany Nouzovské v souladu s právem EU hodlá například kontrolovat, zda obilí dovážené z Ukrajiny splňuje příslušné předpisy. „Počítáme s tím, že výkon služby bude trvat minimálně měsíc,“ řekla.

Ukrajinské obilí je zdravotně nezávadné

Podle hlavního slovenského veterináře Jozefa Bíreše dosavadní náhodné kontroly ukrajinského obilí potvrdily jeho zdravotní nezávadnost.

Zásilky s obilím, které mají být přes Slovensko jen přepraveny, budou znovu plombovány. „Dovolím si dopředu varovat všechny, kteří se rozhodli, že by deklarovali, že budou přes naše území pouze tranzitovat a následně zásilku na našem území vyloží. Budeme sledovat přepravu a budeme dávat nekompromisní pokuty za porušení celního režimu,“ řekl šéf slovenské finanční správy Jiří Žežulka.

Slovensko má společnou hranici s Ukrajinou, která je zároveň vnější hranicí EU. Stejně tak je vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob a konají se na ní kontroly přepravovaného zboží i cestujících.

Slovensko navrhovalo výkup ukrajinského obilí

Slovensko podle Nouzovské také navrhlo, aby EU spolu se Světovým potravinovým programem (WFP) v zájmu zachování rovnováhy na unijním trhu vykoupila ukrajinské obilí, které bylo původně určeno na trhy třetích zemí.

K řešení přílivu ukrajinských zemědělských produktů spolu se Slovenskem už dříve vyzvalo také Polsko, dále Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Dovoz ukrajinského obilí do Polska za poslední dva týdny podle polského ministra zemědělství Henryka Kowalczyka výrazně klesl. Varšava povolila tranzit ukrajinských zemědělských produktů, aby pomohla zemi napadené Ruskem. Část obilí se ale začala prodávat přímo v Polsku za nižší ceny než domácí produkce, což vyvolalo protesty polských zemědělců.

Zdroj: ČTK