Střední Evropa se chystá na zpomalování růstu v Německu

Ekonomiky ve střední Evropě již několik let zažívají silný růst, který podporují nízké úrokové sazby, stoupající spotřebitelské výdaje a oživení v eurozóně. Německo, které je pro většinu střední Evropy největším obchodním partnerem, však loni na podzim začalo sklouzávat k recesi a mnozí mají obavy z negativních důsledků tohoto vývoje, napsal dnes list Financial Times.

Propojení středoevropských ekonomik s Německem bylo jedním z klíčových faktorů rychlého růstu regionu v posledních třech desetiletích. Německé automobilky, maloobchodníky, banky a výrobce přitahovala levná, ale kvalifikovaná pracovní síla. Ve velkých počtech proto pronikali do tohoto regionu, zřizovali zde tisíce továren a kanceláří a pomáhali lokálním podnikům plnit zakázkové knihy.

Výsledkem je, že celá visegrádská čtyřka – tedy Polsko, Maďarsko, Slovensko a Česko – posílá 20 až 30 procent svého exportu do Německa.

Analytici upozorňují, že trvá několik čtvrtletí, než zpomalení v Německu pocítí střední a východní Evropa. A nyní vedoucí představitelé průmyslu dopady pociťují.

Podle ekonomů by region mohl posílit svou odolnost vůči vnějším šokům nalezením nových obchodních partnerů a zdrojů investic. „Zamířit mimo eurozónu je přirozenou reakcí (na zpomalení německé ekonomiky),“ uvedl Michal Krupinski, generální ředitel společnosti Bank Pekao, která je třetí největší polskou bankou. „V současnosti je náš export příliš zaměřen na EU,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.