škoda auto

Strojírenské firmy v Německu čekají kvůli narušení dodávek potíže

Většina strojírenských firem v Německu očekává citelné až vážné problémy způsobené narušením dodavatelských řetězců. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes oznámil strojírenský svaz VDMA. V příštím roce se to podle něj projeví zpomalením růstu výroby z letošních deseti na pět procent.

Průzkum například ukázal, že 81 procent strojírenských firem pociťuje nedostatky ve svých dodavatelských řetězcích, zejména u elektronických součástek. Dvě třetiny firem v průzkumu uvedly, že se potýkají s problémy v logistice a dopravě. „To je výrazně více než i za vrcholu pandemie v polovině dubna 2020,“ poznamenal šéf VDMA Ralph Wiechers.

Více než polovina dotazovaných firem očekává, že prvotní potíže se zásobováním jen tak nezmizí, 40 procent firem naopak očekává, že se ještě zhorší. Svaz upozorňuje, že zmírnění problémů se neočekává dříve než za tři měsíce.

S problémy při zásobování v důsledku dodavatelských řetězců se potýkají firmy i v dalších odvětvích. Například automobilka Škoda od 27. září na týden zastaví výrobu ve všech třech svých závodech v České republice. Důvodem je nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice.

Problémy v globálních dodavatelských řetězcích vyvolala pandemie, která si vynutila omezení výroby v některých klíčových centrech. Letos v létě situaci zhoršily i problémy s koronavirovou epidemií na jihu Číny, kde jsou důležité přístavy pro export do celého světa.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.