svedsko

Švédská centrální banka začala testovat vlastní kryptoměnu. Přizvala k tomu soukromé banky

Švédsko se může stát první zemí v Evropské unii, které si vyzkouší kryptoměnu zaštítěnou centrální bankou, takzvanou CBDC (Central Bank Digital Currency). Zahájilo totiž její testování ve spolupráci s komerčními bankami.

K digitální podobě švédské koruny je sice ještě poměrně daleko, švédská centrální banka Riksbank však na projektu už několik let pracuje. V aktuální fázi dokončuje přípravy na spuštění zkušebního provozu e-krony a ke spolupráci přizvala soukromé peněžní ústavy. Tím prvním je banka Handelsbanken, s níž Riksbank chce doladit zejména infrastrukturu, na níž by digitální koruna měla fungovat.

„Pro Handelsbanken zapojení do projektu znamená příležitost účastnit se příprav na zavedení první digitální měny vydávané centrální bankou na celém světě, a mít zásluhu na tom, aby mohla e-krona mohla být dostupná veřejnosti,“ uvedla Handelsbanken ve svém prohlášení pro média.

Riksbank už v dubnu oznámila, že hodlá do pilotního projektu zahrnout komerční banky, aby s nimi mohla vyzkoušet, jak by e-krona mohla být využívána k velkým obchodním transakcím, ale i jako platidlo v běžných převodech menších objemů. Riksbank patří spolu s čínskou a bahamskou centrální bankou k jediným na světě, které už k testování digitální měny přistoupily.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.