Dolar posiluje, brzy se možná dostane na paritu vůči euru

Světová měna posílila až k pětiletým maximům

Blížící se zasedání Federálního rezervního systému vede k růstu poptávky po americkém dolaru. Trhy totiž očekávají, že Fed oznámí další zvýšení své základní úrokové sazby. Otázkou pouze je, jak razantní růst sazeb nastane.

Takhle silný nebyl americký dolar posledních pět let. Kurs vůči euru se dostal pod 1,06 dolaru za euro, a tak není zcela vyloučeno, že se mezi oběma měnami brzy vytvoří parita. Pokud se tak stane, bylo by to poprvé po téměř dvaceti letech.

Vliv zvyšování sazeb Fedem

Americký dolar se v posledních měsících veze na vlně očekávaného i probíhajícího zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou, kdežto Evropská centrální banka zatím o růstu úrokových sazeb zatím nechce ani slyšet. Pro dolar tak existuje šance, že se skutečně na paritu s eurem brzy dostane.

Nejistota v Evropě zpevnila dolar vůči euru

Dolar jen v průběhu dubna posílil vůči koši měn téměř o šest procent. Od začátku letošního roku jen vůči euru zpevnil takřka o osm procent. Americká měna je zkrátka stále vnímána jako bezpečný přístav, čemuž pomáhá jak energetická krize, které čelí Evropská unie, tak válka na Ukrajině, která zvyšuje nejistotu v Evropě.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *