Světové akcie hledají před koncem roku směr. Nervozita stoupá i kvůli zasedání centrálních bank

Světové akcie hledají před koncem roku směr. Nervozita stoupá i kvůli zasedání centrálních bank

Necelé tři týdny před koncem roku můžeme sledovat rostoucí nervozitu na akciových trzích. V předposledním týdnu před příchodem vánočních svátků se chystají zasedat klíčové centrální banky a investoři napjatě čekají, jak výrazně zvýší své základní úrokové sazby.

Index na stejných úrovních jako před měsícem

Akciové trhy hledají v posledních dnech jasný směr. Významné globální indexy jsou dnes prakticky na stejných úrovních jako před měsícem. Mezitím sice stihly posílit, ale své zisky zase téměř zcela odevzdaly. Z pohledu tří posledních tří měsíců je zde však patrný rostoucí trend. Nyní je otázkou, zda se nacházím v bodě zlomu, nebo nastolený trend bude pokračovat.

Ovlivní akcie rozhodnutí centrálních bank?

Poměrně velkým rizikem je totiž zasedání Federálního rezervního systému, Evropské centrální banky i Bank of England. Všechny uvedené centrální banky totiž v tomto týdnu čeká rozhodování o úrokových sazbách, které mohou silně ovlivnit vývoj akciových trhů v příštích týdnech.

Očekává se, že Fed svou přísnou měnovou politiku nepatrně zjemní, tedy že nás nečeká pátý „hike“ v řadě o 0,75, ale jen o 0,5 procentního bodu. Ve stejném rozměru by měly sazby zvýšit i ECB a Bank of England, což by mohlo hrát akciovým trhům do karet.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *