Budova Tenclent s logem společnosti

Tencent zvýšil zisk o 60 procent, tržby ale rostly nejpomaleji od roku 2004

Čínská internetová společnost Tencent Holdings ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila zisk o 60 procent na 94,96 miliardy jüanů (asi 333 miliard Kč). Tržby ale rostly nejpomaleji od roku 2004, kdy firma vstoupila na burzu. Podnik to uvedl ve svém dnešním sdělení. Za slabšími tržbami je zvýšená regulační kontrola a zpomalení reklamy.

Tržby se ve čtvrtém kvartálu ve srovnání se stejným obdobím o rok dříve zvýšily o osm procent na 133,7 miliardy jüanů. To bylo méně než 147,6 miliardy, kolik v průměru čekali analytici v anketě společnosti Refinitiv Eikon. Za vysokým ziskem jsou především jednorázové příjmy z obchodů, jako je prodej většinového podílu Tencentu ve firmě JD.com.

Peking v posledním roce a půl proti proti technologickým gigantům, jako je například právě Tencent, tvrdě zasahuje. Ukončil tak desetiletí jejich raketového růstu a nadiktoval jim nová pravidla, která stanovují, jak se mají chovat k uživatelům a jak provádět fúze a akvizice.

Regulátoři od srpna loňského roku zastavili schvalování her, což tento sektor, ve kterém Tencent podniká, zmrazilo a vyřadilo z provozu mnoho malých herních studií. Regulace měla negativní dopad i na reklamu, kterou mnoho zasažených průmyslových odvětví omezilo.

Nejpomaleji v historii podniku rostly i celoroční tržby, které se loni zvýšily o 16 procent. Akcie společnosti za posledních 12 měsíců ztratily více než třetinu své hodnoty.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *