Ropa vedená potrubím

Trhy reagují na chystané zesílení protiruských sankci

Cena ropy brent se dostala nad 108 dolarů za barel. Je tak nejdražší od konce března, kdy se však její cena nacházela na sestupné trajektorii. Trhy jsou nervózní a reagují na chystané zpřísnění protiruských sankcí ze strany USA a Evropy.

Černé zlato

Ropa si během úterního obchodování připsala více než jedno procento. Zdražila jak ropa typu brent, tak WTI. Oba druhy černého zlata se obchodují nad 100 dolary za barel, rozdíl mezi nimi činí pouhé čtyři dolary.

„S tím, jak Evropská unie pracuje na nových sankcích, které mohou zasáhnout ruský těžařský průmysl, cena ropy roste a může jít v krátkodobém výhledu ještě výše,” uvedl pro agenturu Reuters Lukman Otunuga, analytik společnosti FXTM.

Energetický plán EU

Nové sankce již avizoval také americký prezident Joe Biden. Západ tak reaguje na zprávy, podle kterých se ruští vojáci měli dopustit masakru civilistů v ukrajinském městě Buča nedaleko Kyjeva. Všeobecně se očekává, že Evropská unie přijde s plánem, jak omezit odběr energetických komodit z Ruska, tedy zejména zemního plynu a ropy. Západ Evropy je přitom na ruské ropě závislý nepoměrně méně než na plynu. Konkrétní podoba sankcí by měla být oznámena tento týden.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *