entrepreneur, podnikatel, počítač, práce, kancelář

V USA vzniklo 850.000 pracovních míst, tempo jejich tvorby zrychluje

Růst počtu nových pracovních míst ve Spojených státech v červnu zrychlil, ekonomika jich vytvořila zhruba 850.000 proti květnovému počtu 583.000. Výrazně se přitom zvyšovala tvorba míst ve službách. Míra nezaměstnanosti se ale zvýšila na 5,9 procenta z květnové hodnoty 5,8 procenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že za minulý měsíc vzniklo 700.000 míst a míra nezaměstnanosti klesla na 5,7 procenta. Za červnovým růstem míry nezaměstnanosti je fakt, že se lidé nesprávně klasifikovali.

Zpráva naznačuje, že ekonomika ukončila druhé čtvrtletí silným růstem. Díky očkování proti covidu-19 se totiž mohla znovu otevřít po opatřeních, která byla zavedena ve snaze zmírnit šíření epidemie. Více než 150 milionů lidí je plně očkováno, což umožnilo zrušit pandemická omezení pro podniky a také povinné nošení roušek.

Navzdory pokračujícímu zlepšování situace zůstává míra nezaměstnanosti výrazně nad úrovní 3,5 procenta, kde byla před vypuknutím pandemie. Ekonomice stále chybí asi 6,8 milionu pracovních míst, aby byla zaměstnanost na úrovni před pandemií. I tak míra nezaměstnanosti prudce klesla ve srovnání s dubnem loňského roku, kdy činila 14,8 procenta. Analytici očekávají, že na úroveň před pandemií se zaměstnanost vrátí v příštím roce.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *