vakcína, biontech, pfizer, očkování

Novavax: konkurenční vakcína pro Modernu a Pfizer

Novavax v pondělí ráno oznámila, že její vakcína proti covid-19 dokázala 90% účinnost v prevenci onemocnění u studijní skupiny. Přestože je úroveň účinnosti vakcíny Novavax (NVAX) nižší než účinnost autorizovaných vakcín společnosti Moderna (MRNA) nebo Pfizer (PFE) a BioNTech (BNTX), výrazně převyšuje třetí autorizovanou vakcínu od Johnson & Johnson (JNJ).

Výsledky podobné vakcínám Moderna a Pfizer jsou o to působivější, že vakcína Novavax byla testována v době, kdy se ve Spojených státech rozšířily infekčnější varianty viru. Novavax se tedy může představit jako silná alternativa k ostatním vakcínám. Tvoří tak prostředek cenové konkurence v rozvinutých zemích a nedostatečně zásobených oblastech mj. v Indii.

V pondělním ranním obchodování klesly akcie Novavaxu na 204,30 USD (o 2,6 %). V únoru byly na hodnotách téměř 330 USD, a to když výrobce oznámil, že začal podávat údaje Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv v USA. V květnu se akcie stáhly pod 120 USD. Pro srovnání je nutné říct, že akcie před pandemií klesaly pod 6 USD. Pandemie udělala ze společnosti, která se snažila vyvinout vakcínu prosti chřipce, jednoho z vedoucích představitelů úsilí o nalezení očkovací látky na covid-19.

Akcie ostatních společností vyvíjejících vakcíny klesaly, s výjimkou německého startupu CureVac (CVAC), které rostly o 1 %.

Novavax testovala svoje očkování na 30 000 osobách v USA a Mexiku. Výsledky porovnávala s třetinou, která dostala placebo. Kromě hrotů viru obsažených ve vakcíně společnost přidává i látky zvyšující tvorbu protilátek. Jedná se o novou technologii, Pfizer-BioNTech a Moderna používají metodu messenger-RNA, která vyžaduje skladování v chladu.

Novavax provedla v loňském roce rozsáhlé zkoušky v JAR a ve Velké Británii, ale velkou severoamerickou zkoušku zahájila až koncem prosince. Zdá se, že už překonala výrobní problémy z května. Nabídka vakcín v USA pomalu dohání poptávku.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *