Wall Street, burza

Wall Street v polovině týdne zažila prudký pád. Trhy znejistěl zápis z prosincového jednání Fedu

Americké akcie zažily hned v úvodu nového roku strmý pád. Technologický index Nasdaq oslabil během jediného dne o více než tři procenta, což je nejhlubší denní pokles od loňského února.

Středeční obchodování na newyorské burze se neslo ve znamení poměrně velkého šoku. Hlavní index S&P 500 oslabil téměř o dvě procenta, technologický Nasdaq pak ztratil 3,34 procenta. Technologie zaznamenaly nejhlubší jednodenní propad za poslední téměř rok.

Za prudkým poklesem na Wall Street stojí zveřejnění zápisu z jednání Federální komise pro operace na volném trhu, která v rámci americké centrální banky rozhoduje o nastavení měnověpolitických nástrojů. Jde o poslední zasedání, které se uskutečnilo v prosinci loňského roku. Vyplývá z něho totiž, že Federální rezervní systém (Fed) je ochoten začít úrokové sazby zvyšovat dříve, než se původně očekávalo. Tedy třeba ještě v první polovině letošního roku.

Takový krok by znamenal, že likvidita začne z trhu mizet, protože se investorům bude vyplácet sázet na jiná aktiva než na akcie. V tom případě se dá očekávat, že akciový boom by mohl skončit nebo alespoň pokračovat v daleko menší intenzitě než doposud.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.