Září skončilo pro akcie pohromou. V říjnu ale může přijít obrat, naznačují historické zkušenosti

Září skončilo pro akcie pohromou. V říjnu ale může přijít obrat, naznačují historické zkušenosti

Wall Street má za sebou nejhorší září za posledních dvacet let. Propad akcií na newyorské burze v rozmezí 8,8 až 10,5 procenta pamatují jen investoři, kteří na ní obchodovali už v roce 2002. Říjen ale dává naději na obrat.

Index S&P 500 odepsal během září skoro 9,5 procenta, Dow Jones ztratil bezmála devět procent a technologický Nasdaq propadl o 10,5 procenta. Nasnadě je tedy otázka, zda v říjnu bude pokračovat nastolený trend, nebo se investoři mohou těšit na lepší časy.

V minulosti se říjnové akcie zvedly

Historie naději na zlepšení v následujícím měsíci dává. V téměř 55 procentech případů, kdy v září nastal pokles o více než sedm procent, se akcie v říjnu zvedly. A to v průměru o 0,53 procenta, mediánový přírůstek činí dokonce 1,81 procenta. Pokud akcie v září propadly lhostejno jak, v říjnu nastal růst ve více než 57 procentech případů. Průměrně si Wall Street polepšil o 0,47, mediánově o 1,03 procenta, vyplývá z analýzy portálu Marketwatch.com.

FED představuje pro akcie hrozbu

Rizikem je ale politika americké centrální banky, která může říjnovou naději zhatit. Pokud Fed bude i nadále pokračovat v rychlém zvyšování úrokových sazeb (zatím třikrát v řadě zvedl o 0,75 procentního bodu), budou to mít akcie v říjnu opravdu těžké.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *