klokan, austrálie

Zdražuje železná ruda v obavách o dodávky z Austrálie a kvůli rostoucí čínské poptávce

Spotová cena železné rudy na světovém trhu se dostala nad hranici 137 dolarů za tunu. Ještě začátkem loňského listopadu přitom stála o padesát dolarů méně.

Za zdražováním železné rudy stojí dva klíčové faktory. Prvním je rostoucí poptávka v Číně, která je způsobená stavebním boomem, druhým jsou pak obavy o narušení dodávek z Austrálie. Nejmenší kontinent je přitom největším exportérem této strategické suroviny na světě.

Těžba železné rudy v Austrálii by mohla váznout kvůli vzestupu koronavirové varianty omikron a následnému zpřísňování protiepidemických opatření. Austrálie přitom kryje čínský dovoz železné rudy asi ze 70 procent. A tak ruda zdražuje. Její cena se od začátku loňského listopadu zvýšila o 58 procent na současných více než 137 dolarů za tunu.

Vývoz australské železné rudy přitom už během ledna nejspíše klesne. Podle odhadu analytické společnosti Refinitiv se lednový export železné rudy z Austrálie sníží asi o šest milionů tun v porovnání s prosincem na přibližně 74 milionů. Stále však bude přibližně o šest milionů tun vyšší než v listopadu a o tři miliony vyšší než v říjnu. Australané jsou však optimističtí a věří, že omikronová vlna potrvá krátce.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.