Ropa zdražuje kvůli obchodnímu příměří mezi USA a Čínou

Londýn/New York 3. prosince (ČTK) – Ceny ropy dnes výrazně rostou kvůli dohodě o příměří v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou, která zmírnila obavy z negativního vlivu tohoto konfliktu na světovou ekonomiku. Ke zdražování ropy přispívá rovněž očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se tento týden dohodnou na snížení těžby.

Kolem 17:30 SEČ si severomořská ropa Brent připisovala 2,6 procenta na 61 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 2,9 procenta na 52,40 dolaru za barel.

Washington a Peking se o víkendu domluvily na 90denním obchodním příměří. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA.

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa vyvolal obavy ohledně hospodářského růstu i ohledně poptávky po pohonných hmotách. V listopadu se ceny ropy kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 20 procent. To představovalo nejprudší měsíční pokles za více než deset let.

Kartel OPEC a jeho spojenci budou ve čtvrtek a v pátek jednat o situaci na ropném trhu a své těžební politice. „Trhy očekávají výrazné snížení těžby poté, co ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že spolupráce jeho země se Saúdskou Arábií v dodávkách ropy bude pokračovat,“ upozornil jeden z analytiků makléřské společnosti FXTM

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 61,00 59,46
New York – NYMEX WTI leden 52,40 50,93

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *