Británie by díky těžbě z břidlic mohla snížit dovoz plynu na nulu

Těžba plynu z břidlic metodou takzvaného frakování by do začátku 30. let tohoto století mohla dovoz plynu do Británie snížit až na nulu. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes zveřejnila odvětvová organizace United Kingdom Onshore Oil and Gas. Británie v současnosti dováží více než polovinu spotřebovávaného plynu přes plynovody z kontinentální Evropy a Norska a jako zkapalněný zemní plyn z Ruska, USA a Kataru.

Ekologické skupiny se stavějí proti těžbě metodou frakování, tedy hydraulického štěpení. Při této metodě se plyn a ropa vázaná v horninách dostává ven pomocí stlačené tekuté směsi obsahující vodu, písek a chemikálie. Britská vláda má ale zájem na snížení závislosti Británie na dovozu, neboť zásoby plynu v Severním moři vysychají. Loni vláda poskytla firmě Cuadrilla povolení ke dvěma vrtům pro těžbu metodou frakování v hrabství Lancashire.

Prognózu, která je výrazně příznivější než ta předchozí, organizace United Kingdom Onshore Oil and Gas zveřejnila v reakci na nejnovější údaje od firmy Cuadrilla. Proti odhadu podnikatelského sdružení Institute of Directors (IoD) z roku 2013 je nový odhad těžby vyšší o 72 procent.

Firmy zaměřené na frakování však uvádějí, že další růst tohoto odvětví v Británii není za současných omezení pravděpodobný. Podniky musejí zastavit hydraulické štěpení, pokud je zjištěna seismická událost o síle nejméně 0,5 stupně. Cuadrilla je v současnosti jedinou firmou v Británii, která těží plyn tímto způsobem a loni musela kvůli vyšším otřesům několikrát zastavit těžbu.

K největším zájemcům o těžbu plynu z břidlic v Británii patří britský výrobce chemikálií Ineos. Ten uvedl, že za současných podmínek není těžba možná. Vláda podle svého prohlášení neplánuje pravidla přehodnotit, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK