NFT nezastupitelný token – nejčastější dotazy k tématu NFT

NFT – Co to je a nejčastější dotazy.

Co to je NFT? Následující stránka otázek a odpovědí vás seznámí s tím nejpodstatnějším, co byste měli vědět, pokud vás zajímá téma NFT. Projděte si všechny otázky a odpovědi a pokud jsme vám na vaši otázku neodpověděli, podělte se s námi o ni v diskuzi – vaše dotazy budeme průběžně na stránku přidávat.

NFT co to je? Co to znamená?

Nadšení kolem NFT každým rokem roste. Lidé investují skutečné peníze do virtuálních obrázků, kupují pozemky digitální půdy a navštěvují online kryptogalerie. My jsme se pokusili proniknout do podstaty technologie NFT a jejích perspektiv.

NFT neboli Non-fungible token je certifikát, který dokazuje, že vlastníte jedinečný objekt v digitální sféře.

Tento certifikát však není papírový, ale kryptografický. Umožňuje po nákupu na burze pomocí řádků kódu zaznamenat do blockchainu vlastnictví aktiva. Tímto aktivem nebo obsahem může být obrázek, gif, animace, píseň, film, tweet, příspěvek, herní charakter nebo zbraň ze hry, která je v digitálním světě považována za exkluzivní. Odkaz na originál je uložen ve věčném úložišti IPFS a díky použití pokročilých kryptografických bezpečnostních metod je prakticky nemožné s informacemi manipulovat.

Co to znamená pro autory uměleckých děl?

To znamená, že zatímco autorská práva na umělecká díla a duševní vlastnictví v reálném světě jsou chráněna zákony, ve virtuálním světě hraje podobnou roli technologie NFT. Jedná se vlastně o elektronický registr, ve kterém jsou vedeny záznamy o vlastnictví. Právní stránka věci je však poněkud deprimující, protože podle zákona propojení autorských práv s tokenem nft nic neznamená. Kdokoli si například může stáhnout obrázek NFT, umístit si ho na plochu nebo na avatar a nenese za to žádnou odpovědnost. To znamená, že NFT nemůže zakázat kopírování, pouze uvádí vlastníka původní kopie digitálního souboru. Lze říci, že vlastnictví je vázáno a založeno pouze na společenské dohodě.

Má NFT smysl?

Má smysl pořizovat předměty, jejichž vlastnictví nebude právně potvrzeno? Ano, pokud o nich uvažujeme z hlediska umění, sběratelství, investování nebo používání v digitálním světě.

Jedním z nejnovějších a nejoblíbenějších způsobů využití tokenů NFT je kryptografie. Umělci mohou vytvářet a prodávat svá tokenizovaná díla v aukcích. Sběratelé NFT sbírají sady a kolekce digitálních obrazů jako koníček a soutěží o exkluzivní kusy, za které nabízejí tisíce i miliony dolarů. Hráči získávají hodnotu z herních aktivit obchodováním se skiny, texturami a zbraněmi.

NFT jako přirozený vývoj sběratelství

Lidé dnes tráví téměř 50 % svého bdělého času online, a proto mnoho lidí mění své myšlení a životní priority. Zatímco dříve platili znalci za obrazy nebo vzácné známky miliony dolarů, nyní se mnozí rozhodli, že artefakty vytvořené pro digitální svět jsou pro ně cenné. A volné kopírování předmětů NFT jen zvyšuje hodnotu originálů, stejně jako například tisk Van Goghových děl na trička a bločky zvyšuje popularitu a hodnotu originálů.

Co je NFT?

NFT = nezaměnitelný token, který reprezentuje právo k vlastnění určitých digitálních položek.

K čemu se NFT používají?

Digitální položkou NFT jsou nejčastěji obrázky, videa, skladby, herní předměty, ale i jiné umělecké či sběratelské předměty. Digitální důkaz o vlastnictví prostřednictvím NFT tokenu se dá ale vytvořit téměř ke všemu, co má své jedinečné vlastnosti jako je váš mobil, rodinné foto nebo tweet. NFT tokeny tedy nesou informaci o konkrétní nezaměnitelné položce a informaci o jejím jediném vlastníkovi. Podobají se tak například zápisu v katastru nemovitostí.

Jakou roli hraje Ethereum u NFT tokenů?

NFT je většinou integrováno v blockchainu kryptoměny Ethereum, ale pomalu jej začínají podporovat i další kryptoměny. Blockchain si lze představit jako určitou “účetní knihu”, kterou používají kryptoměny.

Proč jsou NFT tokeny tak populární?

Zejména pro umělce představuje NFT revoluční možnost pro kontrolu nad svým dílem. Díky internetu se mohou digitální položky volně šířit a díky vysokému počtu padělků a duplikátů se stávají bezcennými. Pokud je však dílo součástí blockchainu, originál nelze zaměnit a tvůrci na něm mohou vydělávat při každém jeho přeprodání.
NFT rostou na popularitě také díky některým známým osobnostem a značkám, které vstoupily na tento trh v posledním roce. Jako NFT se prodávají například kartičky sportovců s oficiální licencí od NBA. Spolu s vlastnictvím nejdražších NFT potom držitelé získávají i některé výhody jako VIP místa na stadionu. Významnou publicitu NFT zařídila také dražba prvního tweetu zakladatele twitteru Jacka Dorseyho nebo dražba gifu Nyan Cat.

Je NFT originál?

NFT mají potenciál řešit některé problémy dnešního internetu. Pomocí NFT lze prokázat vlastnictví jedinečných digitálních položek podobně jako to děláme u těch fyzických. S rostoucí digitalizací vzniká potřeba na replikaci některých vlastností fyzických předmětů jako je jejich unikátnost nebo nedostatek.
U NFT existuje originál, který je jeden a má svou jedinečnou hodnotu. Například u obrázku nebo fotografie se tak liší od nespočtu jeho méně či více dokonalých kopií. NFT tak poskytuje jakýsi certifikát o pravosti originálu.

Jak vytvořit NFT?

NFT je možné jednoduše vytvořit na prodejních platformách, jako je například Opensea, Foundation, Nifty Gateway, SuperRare nebo Rarible. Jelikož je nutné zaplatit poplatek za provoz sítě, je třeba si zřídit krypto peněženku. Krypto peněženka je ekvivalentem bankovního účtu. Umožňuje bezpečně uchovávat, posílat a přijímat kryptoměny. Pak už jen jednoduše nahrajete vaší unikátní položku na zvolený marketplace a zvolíte si, zda chcete své NFT nabídnout k aukci, přímému prodeji nebo si ji schovat do peněženky.

Jak NFT vzniklo?

V roce 2017 začalo americké studio Larva Labs vytvářet digitální sběratelské postavičky pod názvem CryptoPunks. Dnes je možné těchto postaviček získat až 10 000. V té době bylo velmi snadné tyto digitální postavičky falšovat a kopírovat, tudíž se jejich hodnota snižovala. Proto se CryptoPunks zapsali do takzvané databáze „blockchain“. Jde o proces známý jako „minting“, kdy je konkrétnímu NFT přiděleno digitální razítko, čímž se konkrétní NFT stává jedinou výdělečnou kopií.

Kde NFT koupit?

Stejně jako se akcie kupují na burzách i NFT lze koupit na specializovaném „místě“. To se nazývá marketplace. Pro zakoupení NFT je třeba mít i funkční kryptopeněženku s podporou NFT. Následně je třeba zakoupit (především) Ethereum, kterým se za NFT platí.

Jak je na tom Česká republika v NFT?

CzechPunks je nejnovější český NFT projekt. Unikátní je tím, že oslavuje výročí 103 let od vzniku Československa. Na základě tohoto výročí vytvořili 103 postaviček, reprezentující členy české a slovenské kryptoměnové komunity. Mezi ně patří například Lukáš Kovanda, Alzák (maskot e-shopu Alza.cz), Tomáš Břínek a Julius Reichel. Postavičky se posuzují dle rarity. Rarita se určuje podle komponentů, které postavička obsahuje. Čím unikátnější postavička je, tím má vyšší raritu a je vzácnější.
Doposud se neví, kdo za projektem stojí. Pravděpodobně se jedná o aktivní členy české kryptoměnové komunity, jejich pravá identita se však nejspíš nikdy neodhalí. Mimo speciální výroční kolekci se můžeme těšit i na nové projekty, na kterých držitelé Czechpunks pracují.
NFT tokeny se také dostávají do galerií. V Česku se první virtuální galerie otevřela v DSC Gallery, do které lze nahlédnout přes virtuální svět Decentraland. Ve virtuální galerii si můžete prohlédnout díla některých českých umělců a jejich NFT verze nakoupit za kryptoměnu Ethereum. Ceny těchto děl jsou v poměru k těm klasickým originálům relativně nízké což vyrovnává fakt, že na nich umělci budou moci vydělat při každém jejich přeprodání.

Můžu si NFT stáhnout zdarma?

Například obrázek nebo jiný digitální soubor, který byl prodán jako NFT si můžete na internetu volně prohlížet a i libovolně stahovat. S NFT se ale váže duševní vlastnictví tohoto NFT, což je „více“ než jen vlastnit kopii.

Jaké je zatím nejdražší NFT?

Každodennost: Prvních 5000 dní je prozatím nejdražší prodané NFT. Je to dílo známého digitálního umělce Mike Beeple Winkelmanna. Dílo se skládá ze všech předešlých Beeplovo děl. Autor tím chtěl zachytit svůj umělecký vývoj a růst. Toto NFT mělo hned několik zájemců, konečnou koupi však uskutečnil indický Vignesh „Metakovan“ Sundaresan za 69,3 milionů dolarů. Tímto obchodem se Beeple zařadil mezi tři nejlépe placené žijící umělce. Placení se uskutečnilo prostřednictvím kryptoměny.

Jak vytvořit NFT?

Pro tvorbu NFT existují specializované stránky. Je opět třeba si připravit kryptopeněženku, protože jejich provoz je zpoplatněn. Poté lze vytvořené NFT vložit na marketplace, a to buď rovnou k prodeji (aukci) nebo k uschování do peněženky.

Související pojmy ze slovníku: Kryptoměna, Blockchain, Ethereum, Krypto peněženka, Bitcoin.

Co to je NFT? Doufáme, že vám tento článek odpověděl.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *