Varadkar: Dohoda EU s Británií v řádu měsíců je možná, ne jistá

Evropská unie by mohla dosáhnout s Británií podobné obchodní dohody, jaké unie dosáhla s Kanadou. Řekl to dnes irský premiér Leo Varadkar. Cílem by mělo být uzavřít dohodu během několika měsíců, což je ale podle něj ambiciózní plán. Pokud se nepodaří uzavřít celkovou dohodu, záložním plánem jsou dohody pro jednotlivá odvětví.

Severoirská premiérka Arlene Fosterová z Demokratické unionistické strany (DUP) pak dnes televizi Sky News řekla, že je obtížné si představit režim bez zavedení celních kontrol mezi Británií a Severním Irskem, pokud bude Londýn usilovat o dohodu, která nebude v souladu s požadavky Evropské unie.

Varadkar na BBC řekl, že Británie a EU by si před jednáními o obchodní dohodě neměly stanovovat tak pevné červené linie, protože by to mohlo dosažení dohody zkomplikovat.

Británie opustila unii v pátek s dočasnou dohodou, která odstartovala období 11 měsíců, ve kterém britský premiér Boris Johnson plánuje jednání o dohodě o volném obchodu.

Johnson však připravuje od příštího roku zavedení úplných celních a hraničních kontrol pro veškeré zboží, které vstoupí do Británie z Evropské unie, vyplývá ze sobotních informací listu The Daily Telegraph. Plán, který je radikální změnou proti plánům předloženým před loňskými volbami, má zvýšit tlak na EU před jednáním o obchodu, píše list, který se odvolává na zdroj z britské vlády.

BBC dnes uvedla, že Johnson se chystá v pondělí oznámit, že v jednáních o obchodní dohodě nepřijme evropská pravidla a standardy a je naopak připraven akceptovat celní kontroly na hranicích Británie, pokud neprosadí dohodu, jakou chce.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes podle agentury Reuters řekl, že Británie od EU očekává naplnění slibu nabídnout Londýnu dohodu o volném obchodu podobnou té s Kanadou. Podle Raaba přitom jakákoli dohoda nebude vyžadovat velké provázání s unijními pravidly.

Podle Varadkara je možné, že Brusel nabídne Británii dohodu podle kanadského vzoru, tedy bez cel a kvót, ale to bude vyžadovat „hru za rovných podmínek“. Upozornil však, že Kanada není Británie. Varadkar také naznačil, že budoucí spory mezi EU a Británií nemusí nutně řešit Soudní dvůr EU.

Severoirská premiérka Fosterová dnes řekla, že je obtížné si představit, jak by mohly nebýt zavedeny nové kontroly mezi Británií a Severním Irskem, pokud Londýn bude trvat na dohodě bez závazků vyplývajících z evropských standardů.

„Je obtížné si představit, jak to udělat, vzhledem k tomu, že jsme slyšeli od dalších členů kabinetu, že budou mít v úmyslu se odchýlit od předpisů jednotného trhu, zatímco Severní Irsko zůstane uvnitř jednotného trhu. Je obtížné si představit, jak to bude fungovat,“ odpověděla Fosterová na otázku, zda věří Johnsonovým slibům, že žádné nové kontroly zavedeny nebudou.

Pokud se dohodu nepodaří uzavřít, uvalí EU od příštího roku na dovoz zboží z Británie cla. I s dohodou se budou pravděpodobně na obou stranách hranice provádět zvláštní kontroly.

Po pátečním odchodu Británie z EU obě strany očekávají, že jednání o budoucích obchodních vztazích zahájí v březnu.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *