EU odsoudila rozhodnutí USA začít znovu používat miny

Evropská unie dnes odsoudila ohlášený záměr Spojených států, aby jejich armáda začala v boji opět používat pozemní miny, a označila tento krok za „naprosto nepřijatelný“. Mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v prohlášení rovněž uvedla, že prezident Donald Trump svým rozhodnutím podkopává mezinárodní dohodu o zákazu min, která za poslední dvě desetiletí pomohla zachránit desítky tisíc životů civilistů.

„Většinu obětí výbuchů min tvoří děti… Jejich využívání jakoukoli stranou, na jakémkoli místě a v jakékoli době proto dál považujeme z hlediska Evropské unie za zcela nepřijatelné,“ stojí v dokumentu.

Americký ministr obrany Mark Esper minulý týden řekl, že pozemní miny jsou důležitým nástrojem, který chce americká armáda do budoucna využívat. Trump poté zrušil zákaz používání min na bojišti, který v roce 2014 přijal jeho předchůdce Barack Obama.

Používání pozemních min v ozbrojeném konfliktu od roku 1999 zásadně omezuje mezinárodní úmluva z Ottawy, kterou však Spojené státy neratifikovaly, stejně jako například Rusko a Čína. USA tak neučinily zejména proto, že chtěly, aby se zákaz netýkal Korejského poloostrova.

Podle organizace Landmine Monitor mezi lety 1999 a 2017 výbuchy pozemních min zranily nebo zabily přes 120.000 lidí. Z toho bylo 87 procent civilistů, téměř polovinu z obětí tvořily děti. Ačkoli používání pozemních min zakázalo 164 zemí, používají se tyto prostředky dál v mnoha konfliktech. Podle odhadů leží na rozsáhlých územích více než 110 milionů nevybuchlých min.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *