Růst britské ekonomiky se v závěru loňského roku zastavil

Růst britské ekonomiky se v posledních třech měsících loňského roku zastavil. Britský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) zůstal mezičtvrtletně beze změny, zatímco ve třetímu kvartálu se o půl procenta zvýšil. Za celý loňský rok hospodářský růst zrychlil na 1,4 procenta z předloňských 1,3 procenta.

Ve čtvrtém čtvrtletí se však HDP v meziročním srovnání zvýšil pouze o 1,1 procenta. Pomalejší meziroční růst za kalendářní čtvrtletí vykázala britská ekonomika naposledy v roce 2012, upozornila agentura Reuters.

Britské podniky a spotřebitelé na podzim čelili značné politické nejistotě. Británie měla do 31. října opustit Evropskou unii, parlament si však vynutil odklad brexitu a na prosinec schválil konání předčasných parlamentních voleb. Ty jasně vyhráli konzervativci premiéra Borise Johnsona, který prosazoval brzký brexit.

Výsledek voleb vedl ke zlepšení podnikatelské i spotřebitelské důvěry díky nadějím, že jasnější situace ukončí tříletou politickou nejistotu a umožní spořádaný brexit. Británie EU formálně opustila na konci letošního ledna. Tím začalo jedenáctiměsíční přechodné období, ve kterém premiér Johnson plánuje sjednat obchodní dohodu.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *