Francouzská ekonomika ve čtvrtletí možná klesla až o šest procent

Francouzská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí pravděpodobně klesla oproti předchozímu kvartálu o šest procent, což by bylo nejprudší tempo od druhé světové války. Uvedla to dnes francouzská centrální banka. Ekonomickou aktivitu ve Francii podkopávají opatření proti šíření koronaviru.

Šestiprocentní mezičtvrtletní propad by překonal dosavadní rekord ze druhého čtvrtletí roku 1968, kdy ekonomika kvůli občanským nepokojům, rozsáhlým studentským protestům a generálním stávkám klesla o 5,3 procenta, připomíná agentura Reuters.

Ve Francii platí od 17. března celostátní karanténa, která má zůstat v platnosti přinejmenším do 15. dubna. Podle centrální banky by mohly každé dva týdny karantény snížit roční výkon francouzské ekonomiky o 1,5 procentního bodu.

Francouzská vláda minulý měsíc představila balík opatření na podporu ekonomiky za 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč) a nabídla podnikům záruky za úvěry v hodnotě až 300 miliard eur. Vláda předpokládá, že rozpočtový deficit letos v důsledku těchto opatření překročí tři procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Guvernér centrální banky François Villeroy de Galhau odhaduje, že každé dva týdny karantény zvýší deficit o půl procentního bodu.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *