business, obchod, import, export

Německý vývoz v únoru vzrostl, obchodování s Čínou ovlivnil virus

Německý export v únoru překvapivě vzrostl, naopak obchodování s Čínou kvůli koronaviru zaznamenalo výrazný pokles. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Vývoz podle něj meziměsíčně vzrostl o 1,3 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles, a to o 0,9 procenta.

Dovoz se v únoru meziměsíčně snížil o 1,6 procenta. Tempo jeho poklesu tak bylo více než dvojnásobné, než očekávali analytici. Obchodní přebytek Německa vzrostl na 21,6 miliardy eur (584 miliard Kč) z lednových 18,7 miliardy eur. Analytici počítali s poklesem na 17,5 miliardy eur.

Statistický úřad rovněž oznámil, že vývoz do Číny v únoru meziročně klesl o 8,9 procenta, zatímco dovoz z Číny se snížil o 12 procent. Čína je přitom největším obchodním partnerem Německa. Pro německé výrobce je důležitá jako trh pro prodej zboží i jako součást dodavatelských řetězců, upozornila agentura Reuters.

Německou ekonomiku nyní zřejmě v důsledku šíření koronaviru čeká výrazný propad. Přední německé výzkumné instituty předpověděly, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa vykáže za první čtvrtletí pokles o 1,9 procenta. Ve druhém čtvrtletí pak očekávají zrychlení propadu na 9,8 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.

 

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *