Na řadě je sladká komodita

 

FAKTA O CUKRU

  • Brazílie je jedním z největších producentů cukru na světě. Až 70 % její produkce cukrové třtiny je využito na výrobu etanol, který se přidává do pohonných hmot. (CNN.com)
  • Čína otevřela svůj trh zahraničním dodavatelů snížením svého 95% cla na dovoz cukru. (Bloomberg.com)
  • Vývoj cen cukru a ropy spolu koreluje. Růst cen ropy je doprovázen obdobným růstem cen cukru. (Investopedia.com)
  • Tato korelace je způsobena mimo jiné i brazilskou produkcí etanolu.
  • Koronavirová krize v Brazílii může ovlivnit ceny cukru, důvodem je hrozba poklesu zemědělské a rafinerské produkce. (Reuters.com)

Cukr patří mezi základní zemědělské komodity. Brazílie je jedním z jeho hlavních světových producentů. 70 % brazilské produkce je využíváno ve výrobě etanolu, který se až v 30% podílu přidává do pohonných hmot.

Brazílie je momentálně společně s USA, Ruskem a Velkou Británií jednou ze zemí, které jsou nejvíce zasaženy virem COVID-19. V celé zemi už je téměř půl milionu nakažených. Informované zdroje Reuters.com dokonce říkají, že se prezident Obrador možná stane obětí armádního převratu.

Tyto informace, navíc spolu s hrozbou výpadku zemědělské a rafinérské produkce, otevírají prostor pro růst cen cukru. Jeho produkce je totiž momentálně ohrožena.

Vezměme navíc v této situaci v úvahu cla ze strany USA, která chrání americké producenty, a uvolněná dovozní cla Číny. Dostaneme mix snížené produkce cukru a zvýšeného zahraničního odbytu, což je ideální kombinace pro růst cen.

Posledním faktorem, který růst cen cukru bude podporovat, je jejich pozitivní korelace s cenami ropy, které momentálně rostou. Jak už jsme zmiňovali, důvodem korelace je v Brazílii povinné přimíchávání etanolu do pohonných hmot.

Celkem tedy pohyby cen cukru ovlivňuje několik různorodých faktorů, které současně mohou posunout cenovou hladinu až na 13 USD za libru.